Instytut Immunoterapii, Nowotworów i Chorób Przewlekłych

favicon drukuj
19 marzec 2019

Cała prawda na temat wlewów z Vitaminy C

Dobroczynny wpływ na organizm

Właściwości Vitaminy C (kwasu askorbinowego, askorbinian sodowy) wykorzystywane są w medycynie od dawna. Niedobór witaminy C w organizmie może doprowadzić do rozwoju niedokrwistości, szkorbutu, chorób wywołanych oksydacyjnymi uszkodzeniami wolnych rodników, astmy oraz zmian w kościach i chrząstkach. Oprócz podstawowej formy suplementacji w postaci tabletek i kapsułek coraz popularniejsze są wlewy dożylne z Vitaminy C. O ile regularna suplementacja ma zmniejszać ryzyko przeziębienia, to wlewy witaminowe poprawiają ogólny stan zdrowia, wspomagają regenerację po chorobach, wspomagają leczenie stanów zapalnych stawów, ale także mają zastosowanie w profilaktyce nowotworowej oraz działają wspomagająco przy chemio i radioterapii.

Vitamina C a nowotwory

W kontekście chorób nowotworowych główny mechanizm działania Vitaminy C w formie dożylnej, polega na wytwarzaniu reaktywnych form tlenu w komórkach rakowych. Wiele badań potwierdza, że zwiększa ona skuteczność chemioterapii, mając jednocześnie ochronny wpływ na komórki zdrowe, obniża poziom związków zapalnych w organizmie oraz przyspiesza apoptozę w komórkach nowotworowych. Z badań opublikowanych w 2008 r. wynika, że większość chemioterapeutyków działa synergistycznie z Vitaminą C, jednak w badaniach in vitro osłabiała ona działanie Bortezomibu i Metotrexatu, dlatego przy stosowaniu tych leków nie rekomenduje się jej stosowania.

Kontrowersje wokół Vitaminy C

Temat Vitaminy C dzieli onkologów, a największe kontrowersje budzą osoby spoza środowiska medycznego, implikujące pacjentom wlewy i wmawiające, że dzięki nim można wyleczyć nowotwór. Jest to nieetyczne żerowanie na krzywdzie i bezsilności chorych na nowotwory, którzy w wielu wypadkach chwytają się każdej deski ratunku i słuchają każdego głosu, który może dać im cień nadziei na wyjście z choroby. O komentarz poprosiliśmy dr n. med. Norberta Szalusia z warszawskiego Instytutu ImmunoMedica. „Twierdzenie, że za pomocą Vitaminy C można wyleczyć raka jest znacznym nadużyciem. Fakt faktem, że znane są pojedyncze przypadki remisji nowotworu ale jest to kazuistyka. Z drugiej strony rzecz ujmując nie jest tak, że Vitamina C to placebo, o czym świadczą coraz liczniej pojawiające się prace. W mojej praktyce lekarskiej miałem do czynienia z pacjentami, którzy napotykali na różne niezgodne z prawdą teorie. I właśnie w tym kontekście największym absurdem jest fakt, że istnieją osoby niezwiązane z medycyną, nastawione do pacjenta czysto biznesowo i wdrażające leczenie, które powinno być ordynowane wyłącznie przez lekarza, na podstawie wcześniejszego wywiadu i poprzedzone niezbędnymi badaniami” – powiedział dr Szaluś.

Badania nad Vitaminą C

Zagłębiając się w temat, możemy znaleźć badania i liczne publikacje naukowe odnoszące się do właściwości Vitaminy C podawanej dożylnie w kontekście chorób nowotworowych. W 2014 roku w Science Translational Medicine opublikowano wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Kansas. Wykazali oni, że u pacjentek z rakiem jajnika dołączenie Vitaminy C w formie dożylnej, w dawce pomiędzy 15-100g do chemioterapii Karboplatyna + Paclitaksel znacznie zmniejsza skutki uboczne chemioterapii, ale także w znaczący sposób przyspiesza niszczenie komórek nowotworowych. Naukowcy podkreślili jednak, że taki efekt można osiągnąć poprzez podanie witaminy C w formie dożylnej, bo dzięki nim działała ona szybko i dociera do miejsc, w których jest najpotrzebniejsza. Doustne podawanie witaminy C nie dało podobnych efektów w terapii. W tym samym roku w Integrative Cancer Therapies podsumowano dotychczasową wiedzę z 37 włączonych badań na temat dożylnej formy witaminy C. Z publikacji wynika, że istnieje ograniczona jakość dowodów klinicznych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności witaminy C, jednak wstępne dowody, których nie można uznać za jednoznaczne, sugerują bardzo wysoki profil bezpieczeństwa dożylnej witaminy C i jej potencjalnie wysoką aktywność przeciwnowotworową. Wykazano również, że może ona poprawić jakość życia i zredukować objawy uboczne po chemioterapii u pacjentów z nowotworem złośliwym. Podkreślono również, że odnotowano kilka przypadków remisji raka.

Przeciwskazania?

Choć z publikacji najbardziej wiarygodnych wydawnictw medycznych wynika, że dożylna forma witaminy C wykazuje wysoki profil bezpieczeństwa dla organizmu ludzkiego, podobnie jak w przypadku większości leków istnieją przeciwwskazania do jej stosowania. Głównym jest niedobór enzymu dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej. Przy jego niedoborze dochodzi do hemolizy krwi, czyli rozpadu krwinek czerwonych. Nieznacznie zwiększa się ryzyko powstania kamicy nerkowej. Niektórzy lekarze specjaliści zachowują także ostrożność przy chorobach nerek (Vitamina C niezależnie od formy podania metabolizuje się do szczawianów wapnia, które potencjalnie nieznacznie zwiększają prawdopodobieństwo rozwoju kamicy nerkowej). To kolejny dowód na to, że jeśli chcemy stosować wlewy dożylne, powinniśmy robić to wyłącznie pod okiem lekarza- specjalisty.

Podsumowanie

Wlewy witaminowe z Vitaminy C wykazują skuteczność nie tylko przy ogólnej poprawie stanu zdrowia, leczeniu stanów zapalnych stawów czy zapobieganiu chorobom serca i układu krążenia, ale również działają wspomagająco przy leczeniu nowotworów m.in. poprzez minimalizowanie skutków ubocznych chemioterapii i radioterapii. Kontrowersje związane z tą wspomagającą formą leczenia wiążą się w dużej mierze z wykorzystywaniem jej przez osoby niezwiązane ze środowiskiem medycznym które z niewiadomych przyczyn cieszą się sporym poparciem społecznym. Ich działania szkodzą nie tylko samej metodzie terapeutycznej, ale również specjalistom z zakresu onkologii, którzy w określonych przypadkach medycznych sięgają po dożylną formę kwasu askorbinowego. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów środowisko medyczne powinno wypracować więc wspólne stanowisko, które byłoby drogowskazem dla chorych, ale również w sposób jednoznaczny wykluczałoby wszystkie osoby ze środowiska około medycznego. Dopóki to jednak nie nastąpi kierujmy się jedną prostą zasadą: leczyć może lekarz i to z jego wiedzy i doświadczenia powinniśmy czerpać, aby mieć pewność, że stosowane terapie przyniosą oczekiwane rezultaty i nie wpłyną negatywnie na stan naszego zdrowia.

Żródło: https://magazynsway.pl/cala-prawda-na-temat-wlewow-z-vitaminy-c/

< powrót do poprzedniej strony